NCBCA All-State Teams

NCBCA (PUBLIC SCHOOL) 

2018  All State Teams

 

NCBCA 1A 2018 All State Team

Kain Kiser                         East Surry                   1A Player of the Year                         

Wesley Summey                Bessemer City HS                                                  

AJ Wilson                           East Surry                                                 

Bryce Vestal                       East Wilkes                                             

Carter Long                        North Moore                                          

Chandler Williams              Franklin Academy                                                 

Caleb Irwin                         Murphy High School                                            

Joey Curry                          Murphy High School                                            

Royce Peterson                  Murphy High School                                            

Lucas Barolet                      Murphy High School                                            

Andy Duran                         Queen's Grant High School                                               

Ben Ward                            John A.Holmes                                      

Devin Mathis                       Perquimans                                            

Mason Votava                     Perquimans                                            

Chance Howard                  Rosewood High School                                      

Jordan Leggett                    Beargrass Charter                                                

Hunter Forbes                     Beargrass Charter                                                

Andrew Summerlin              Riverside-Martin                                                   

Michael Allen                       Manteo HIgh School                                            

Parker Boyd                         Northside                                                 

Rhett Lowder                        North Stanly                                           

Logan Spivey                        South Stanly                                           

Hayden Brown                      South Stanly                                           

Chase Sykes                        Voyager High School                                           

Aaron Beasley                      Voyager High School                                           

Carson Lowder                     North Stanly                                           

Holden Owens                      Polk County High School                                                     

Joe Delossantos                   Granville Central High School                                        

Jake Craddock                      North Stokes High School                                                  

Layton Helms                        North Stokes High School                                                  

Jared Emory                          Cherryville HS                                        

 

NCBCA 2A 2018 ALL STATE TEAM

Logan Whitaker                    Ledford                  2A Player of the Year                         

Seth Thorndyke                     Fairmont High                                       

Hunter Hopkins                      West Davidson                                                       

Ben Purvis                              West Davidson                                                       

Carter Foster                          Forbush High School                                           

Westley Wood                         Forbush High School                                           

Corbin  Lanowitz                     Walkertown                                           

Alex Ortiz                                West Wilkes                                           

Riley Ledford                           West Wilkes                                           

Jace Crowe                             RS Central                                                

Marty Barrella                          RS Central                                                

Stancil Bowles                         East Duplin                                              

Carrington Chapman               Bunker Hill HS                                        

Thaxton Isenhour                    Bunker Hill HS                                        

Cole Bates                               Currituck  HS 

Camden Noble                        South Lenoir High School      

Caleb Morris                            West Craven HS                                                     

Colby Mclawhorn                     North Lenoir HS                                                      

Chandler Williford                    Midway High School                                            

Davie Morgan                          Bunn High School                                                  

Brooks Baldwin                        Whiteville High School                                      

Jake Harwood                          Whiteville High School                                      

Tye Chastain                            Franklin High School                                           

Zach Grice                                West Stanly High School                                                    

Trey Cooper                              Randleman  HS                                           

Ramsey Petty                            Randleman  HS                                            

Matt Kemp                                 Randleman  HS                                            

Will Westbrock                          Charles D. Owen High  School                                     

Chris Villaman                           Ledford  HS                                                    

Brodey Sams                             First Flight HS                                              

Hayden Radford                        Mount Pleasant HS                                                    

Quentin Pittman                         North Lenoir HS                                                      

 

NCBCA 3A 2018 ALL STATE TEAM

Owen White

Carson High School

3A Player of the Year

 

     

Colby Stuart

Western Alamance

   

Riley Cheek

Crest 

     

Wayne Mize 

East Rowan 

   

Hayden Setzer

East Rowan 

   

Phillip Cole

Western Alamane HS      

Ryder Giles

Union Pines 

   

Hunter Christopher

JH Rose

     

Josh Dotson

AC Reynolds

   

Trey Deutsch 

Clayton 

     

Grant Millay

South Johnston

   

Chad Bean

Wilson Fike

   

Jaylen Guy

Southeast Guilford

   

Sam Howell

Sun Valley

     

Jason White

J M Robinson High School

   

Michael  "Junior" Renwick

Havelock

     

Blake Walston

New Hanover

   

Davis Palermo

Northwood High School

   

Coby Ingle

Rockingham County High School

 

Bryce Marsh

SWRHS

     

Maddux Holshouser

Carson High School

   

Jax Hackett

Southeast Guilford

   

KJ Wells

Western Alamance

   

John Kyle Mitchell

Crest

     

Justice Lynn

Wilson Fike

   

Kyle Decker

North Henderson

   

Nathan Landreth

Western Alamance

   

Robbie O'Neal

DH Conley

     

Dalton Williams 

North Gaston High School

   

Alex Flinn

AC Reynolds

   

Jacob Edwards                     Southwest Guilford

 

NCBCA 4A 2018 ALL STATE TEAM

4A All-State

   

Ben Miller

Jordan

  Player of the Year

Jordyn Adams

Green Hope High School

 

Justin Jarvis

Lake Norman

 

Gage Smith

Lake Norman

 

Nolan McLean

Garner Magnet High School

 

JD Brock

Hough

 

Konni Durschlag

Mallard Creek High School

 

Timmy Townsend

Providence

 

Ethan Reese

Providence

 

Ryan Chasse

Middle Creek

 

Jake Knapp

Page High School

 

Cameron Clonch

Mooresville

 

Matt Willadsen

Holly Springs

 

Nick Fajardo

Jordan

 

Drew Nichols

South Central

 

Garrett Saylor

Reagan

 

Scott Mayo

South Central

 

Bryceson Hernandez

Panther Creek High School

 

Nik Pry

Pinecrest

 

Scout Cox

West Forsyth

 

Trent Black

South Caldwell

 

Luke Little

East Mecklenburg

 

Price King

Ashley High School

 

Trey Tujetsch

Ardrey Kell

 

Brennan Malone

Porter Ridge

 

Own Foxx

South Caldwell

 

Luke Kimrey

East Forsyth

 

Jon Spillman

Ragsdale

 

Hayden Summers

Northwest Guilford

 

Cameron Brantley

Ardrey Kell

 

 

2018 NCIAA BASEBALL TEAM

 

1A BASEBALL ALL STATE TEAM

Athlete

School

Case Kermode

Wayne Country Day School

Amane Godo

Wayne Country Day School

Avery Browning

Wayne Country Day School

Justin Holland

Greenfield School

Jaxon Anderson

Wayne Christian School

Jaxon Bauer

Wayne Christian School

Colby WIlkerson

Kerr Vance Academy

Cam Murphy

Kerr Vance Academy

Wil Short

Ker Vance Academy

Tevon Canady

Northwood Temple

Ryan Rowe

Northeast Academy

Charles Atkins

Lawrence Academy

Wyatt Whitley

Ridgecroft School

Andy Cook

Hickory Christian Academy

Tyler Laws

Statesville Christian School

2A BASEBALL ALL STATE TEAM

Athlete

School

Hunter Johnson

Freedom Christian

Alec Hunter

Westchester Country Day School

Troy Langmeyer

Caldwell Academy

Tommy McCollum

Calvary Day School

Connor Bright

Arendell Parrott Academy

Graham Barefoot

Arendell Parrott Academy

Trey McLawhorn

Arendell Parrott Academy

Josh Lallo

Cary Christian

Lucas Martino

Carmel Christian

Andrew Alejandro

Westminster Catawba Christian School

Jeremy de los Santos

Westminster Catawba Christian School

Ben Vanderkwaak

Asheville Christian Academy

Will Stewart

Rocky Mount Academy

Sam Mills

Faith Christian School

Ethan Davis

Rocky Mount Academy

3A BASEBALL ALL STATE TEAM

Athlete

School

Jason Hudak

Southlake Christian Academy

Bailey Jones

Southlake Christian Academy

Josh Haney

Southlake Christian Academy

Brett Kerry

Wesleyan Christian Academy

Caleb Cozart

Wesleyan Christian Academy

Kameron Heath

High Point Christian Academy

Nate Essick

Forsyth Country Day School

Joe McDarris

Cary Academy

Michael Jaffe

Durham Academy

Justin Murray

Providence Day School

Matthew Siverling

Charlotte Christian School

J.T. Killen

Charlotte Christian School

Owen Tappy

Providence Day School

Trey Donathan

Charlotte Christian School

Jonah Beamon

Charlotte Christian School

2017 NCBCA All State Teams

2017 NCBCA Class 1A

1A Player of the Year: MacKenzie Gore {Whiteville High School} Brett Harwood

Class

PlayerName

HeadCoachName

School

1A

Dawson Thornton

Douglas Burley

Union High

1A

Wesley Summey

Philip Russ

Bessemer City High School

1A

AJ Wilson

Chad Freeman

East Surry High School

1A

Lucas Wier

Lenny Fairfield

Franklin Academy HS

1A

Isaac Wier

Lenny Fairfield

Franklin Academy HS

1A

Aaron Beasley

Pete Shankle

Voyager

1A

Conner Harrison

Leonard Allen

Riverside

1A

Joe Wiggins

Leonard Allen

Riverside

1A

Andrew Summerliin

Leonard Allen

Riverside

1A

Christian Yarbrough

Heath Whitfield

Spring Creek

1A

Carson Lowder

Will Davis

North Stanly

1A

Will Moore

Will Davis

North Stanly

1A

Josh Robledo

Bobby Smith

Walkertown

1A

Brooks Baldwin

Brett Harwood

Whiteville HS

1A

Gage Riddick

Jacob Harrell

Gates County High School

1A

Ron Olsen

Jacob Harrell

Gates County High School

1A

Joey Curry

Adam Clonts

Murphy High School

1A

Caleb Irwin

Adam Clonts

Murphy High School

1A

Wes Phthisic

Justin Roberson

Perquimans County High School

1A

Blake Jordan

Justin Roberson

Perquimans County High School

1A

Jonathan Peacock

Jason King

Rosewood High School

1A

Derek Neal

Jason King

Rosewood High School

1A

Kolby Harris

Jason King

Rosewood High School

1A

Nate Klubert

Barry Moore

Granville Central High School

1A

Joe Delossantos

Barry Moore

Granville Central High School

1A

Carlton Jackson

Scott Heavner

Cherryville HS

1A

Layton Helms

Stephen Sauer

North Stokes

1A

Jordan Berry

Terry Perry

Beargrass charter

1A

Braxton Manning

Terry Perry

Beargrass charter

 

2017 NCBCA Class 2A

2A Player of the Year: Justin Bullock {South Granville} Jeff Tate

Class

Player Name

Head Coach Name

School

2A

Turtle Windish

Michael Windish

Ashe County High School

2A

Alex Ortiz

Drew Ward

West Wilkes

2A

Holden Owens

Billy Alm

Polk County

2A

Dakota DeLisi

Corey Skinner

Ayden-Grifton High School

2A

Garrett Tyndall

David Combs

South Lenoir High School

2A

Dillon Phillips

Chadd Fowler

R-S Central

2A

Jace Crowe

Chadd Fowler

R-S Central

2A

Phillip Boykin

Ryan Meadows

North Pitt

2A

Trey Jernigan

Ryan Meadows

North Pitt

2A

Caden O'brien

David Williams

Maiden High

2A

Will Lancaster

Michael MacCay

Lexington Senior High School

2A

Kendal Tucker

Tony Martin

North Surry High School

2A

Tyler Myers

Seth Reece

Surry Central High School

2A

Skylar Brooks

Terry Johnson

Wilkes Central High School

2A

Houston Koon

Terry Johnson

Wilkes Central High School

2A

Nate Kinsch

Chris Matile

East Lincoln HS

2A

Alec Burleson

Chris Matile

East Lincoln HS

2A

Jeremiah Locklear

Kelly Chavis

St. Pauls High School

2A

Jacob Oxendine

Kelly Chavis

St. Pauls High School

2A

Davie Morgan

Chris Cullom

Bunn

2A

Colby Warren

Mark Snead

Roanoke Rapids

2A

Cameron Rogerson

Mark Snead

Roanoke Rapids

2A

Josh Searcy

BobbyReynolds

East Rutherford HS

2A

Kendall McGowan

BobbyReynolds

East Rutherford HS

2A

Jackson Murray

Brandon Thigpen

East Duplin High School

2A

Holden Laws

Jeff Tate

South Granville

2A

Tucker Brown

Jeff Tate

South Granville

2A

Luke Bradshaw

Jeff Tate

South Granville

2A

Dylan Radford

Brian Ford

North Johnston

2A

Bailey Welch

Jake Smith

Randleman

 

2017 NCBCA 3A Class

3A Player of the Year: Owen White {Carson High School} Chris Cauble

Class

Player Name

Head Coach Name

School

3A

Jake Kuchmaner

Mark Mennitt

Marvin ridge

3A

Chris Banks

Bryan Craig

AC Reynolds

3A

Jason Cornatzer

Mark Mennitt

Marvin Ridge

3A

RJ Conner

Jeff Peck

Statesville High

3A

Eric Robinson

Bill Hillier

Asheville

3A

Parker Clayton

Brett Hoogkamp

Asheboro High School

3A

Tristan Marsh

Brett Hoogkamp

Asheboro High School

3A

David Harrison

Patrick Smith

Rocky Mount

3A

Cameron Kepley

Ronnie Bost

Central Cabarrus HS

3A

Cody Whaley

Charles Davis

CB Aycock

3A

Adolfo Correa-Pena

Justin King

North Henderson

3A

Topher Grant

David Miller

Southern Lee

3A

Bennett Nance

Jeffery Roberts

Morehead High School

3A

Coby Ingle

George Barber

Rockingham county

3A

Cameron Cotter

Landon Kimrey

Northern Guilford

3A

JT Jarrett

Landon Kimrey

Northern Guilford

3A

Riley Cheek

Steven Hodge

Crest High School

3A

Matt Oldham

Thomas Parks

Northwood High School

3A

Johnathan Carlyle

TJ Spivey

West Brunswick

3A

Austin Murphy

Benji Nelson

Northern Vance

3A

Logan Whitaker

Chris Adams

Ledford HS

3A

Chris Villaman

Chris Adams

Ledford HS

3A

Colby Emmertz

Aaron Rimer

Topsail

3A

Dwight Daniels

Buck Edmundson

Wilson Fike

3A

Austin Primm

Jesse Martin

North Gaston

3A

Michael Renwick

Matt James

Havelock

3A

Chandler Blackwelder

Brian Hightower

East Rowan

3A

John Owen

Brian Hightower

East Rowan

3A

Riley Cameron

Eric Marion

Union Pines

3A

Jake Thomas

Jevon Wade

Lee County HS

 

2017 NCBCA 4A Class

4A Player of the Year: Austin Beck {North Davidson High School} Matt Griffin

Class

Player Name

Head Coach Name

School

4A

Camden Munise

Rodney Whitesell

Holly Springs High

4A

Ben Miller

Aaron Brown

Jordan High School

4A

Syncere Pittman

Pat McRae

South Central

4A

Will Sprinkle

Gary Nail

Reagan HS

4A

Alsander Womack

Kevin Glossner

Charlotte Catholic

4A

Connor Norby

Drew Dull

East Forsyth

4A

Jordyn Adams

Michael Miragliuolo

Green Hope High School

4A

Noah Jones

Jason Mills

DH Conley

4A

Nolan McLean

Derik Goffena

Garner

4A

Cooper Fandel

Daniel Cooke

Independence

4A

Gregory Hardison

Ronald Vincent

Rose

4A

Nick Swiney

Jimmy Cochran

Hough HS

4A

Tyshawn Barrett

Ronald Vincent

Rose High School

4A

Bailey Dees

Jimmy Cochran

Hough

4A

Ray Torres

Danny Hignight

Providence

4A

Timmy Townsend

Danny Hignight

Providence

4A

Luke Little

Clinton Koppe

East Mecklenburg

4A

Joe Butts

Matt Griffin

North Davidson High School

4A

Matt Baucom

Empsey Thompson

A.L. Brown

4A

Will Butcher

Eric Filipek

TC Roberson

4A

Eric Wallington

Eric Filipek

TC Roberson

4A

Garrett Blaylock

Eric Filipek

TC Roberson

4A

Kyle Blendinger

Reid Holmes

Southwest Guilford

4A

Canaan Silver

Alex Smith

McDowell High School

4A

Caleb Bishop

Richard Foy

New Hanover High School

4A

Jaylen

Guy

Southeast Guilford

4A

Seth Caddell

Jeff Hewitt

Pinecrest

4A

Zach Martinez

Jeff Hewitt

Pinecrest

4A

Hunter Hood

Josh Plisko

West Johnston

4A

Justin Guy

Dave Beasley

Southeast Guilford

4A

Cameron Brantley

Hal Bagwell

Ardrey Kell

4A

Landon Choboy

Guy Civitello

Leesville Road

 

2017  NCIAA BASEBALL TEAM

1A BASEBALL ALL STATE TEAM

Mitch Turnage

Wayne Country Day School

Jabe Montgomery

Kerr Vance Academy

Jarrett Harrell

Lawrence Academy

BJ Lomax

Statesville Christian School

Chance Chavis

Northwood Temple Academy

Ted Suggs

Wayne Christian School

Colby Wikerson

Kerr Vance Academy

Slade Cowan

Lawrence Academy

Wood Trowell

Lawrence Academy

John Strickland

Wayne Country Day School

Holden Foster

Wayne Christian School

Austin Roscoe

Terra Ceia Christian School

Cedric Kirby

Greenfield School

Austin Goins

Oakwood School

Heath Yow

Lee Christian School

2A BASEBALL ALL STATE TEAM

Chance Bryant

Harrells Christian Academy

Connor Bright

Arendell Parrott Academy

Jeremy De Los Santos

Westminster Catawba Christian School

Seth Morgan

Northside Christian Academy

Alec Huffstickler

Northside Christian Academy

JT Agosto

Northside Christian Academy

Trey Holland

Trinity School of Durham and Chapel Hill

Landen Roupp

Faith Christian Academy

Reid Johnston

Rocky Mount Academy

Ben Lewis

Faith Christian Academy

Braxton Varnell

Faith Christian Academy

Troy Langmeyer

Caldwell Academy

Jeremiah Foster

Westchester Country Day School

Preston Draughn

Calvary Day School

Chase Pyrtle

Westchester Country Day School

3A BASEBALL ALL STATE TEAM

Jason Hudak

Southlake Christian Academy

Josh Haney

Southlake Christian Academy

William Fleming

Christ School

Mike Reynolds

Christ School

Dawson Dupree

Wake Christian Academy

Andrew Durden

Charlotte Christian School

Zach Iverson

Providence Day School

Drew Donathan

Charlotte Christian School

Jonah Beamon

Charlotte Christian School

John Hosmer

Charlotte Country Day School

Scottie Wallace

Charlotte Christian School

Luke Davis

Wesleyan Christian Academy

Brett Kerry

Wesleyan Christian Academy

Brody Lawson

High Point Christian Academy

Patrick Bailey

Wesleyan Christian Academy

 

View Previous Years' All State Winners here.

Copyright 2012-18. North Carolina Baseball Coaches Association. All Rights Reserved.

Site created by My Creative Team, Inc.