NCBCA Prior Year All-State Teams

2016 All State Teams (Public and Private)

2016 NCBCA Class 4A All State Team

Phillip Sanderson         DH Conley

Mitch Spence                Green Hope

Chris Joyner                 Green Hope

Kobe Phillips                 Butler

Dean Looney                 Butler

Grayson Chapman        Alexander Central

Brad Pennington           Hoggard

Jake Isbell                      Holly Springs

Logan Davidson            Providence

Jake Holtzapple             Providence

Timmy Townsend         Providence

Cory Wood                    Sanderson

Bryant Packard             DH Conley

Noah Jones                   DH Conley

Spencer Smith              Northern Durham

Anthony Fucci               Mooresville

Mark Miller                     Mooresville

Camden Williamson     Dudley High

Rian Haire                      South Caldwell

Jonathan Lee                Richmond Senior

Nicholas Swiney           Hough

River Ryan                     North Mecklenburg

Laney Orr                       Reynolds

Alex Vanderstok            West Forsyth

Kyle Blendinger             Northwest Guilford

Canaan Silver                 McDowell

Edward EP Reese          North Davidson

Austin Beck                    North Davidson

Laney Orr                        RJ Reynolds

Nic Pry                             Pinecrest

4A Player of the Year – Logan Davidson – Providence High School

 

2016 NCBCA Class 3A All State Team

Kyle Cagle                        A.C. Reynolds

Luke Patrick                     Crest

Grayson Jenkins             Crest

Riley Cheek                      Crest

Will Wilson                       Kings Mountain

Payton Rice                     Topsail

McKinley Scott                North Gaston

Angel Zarate                    Rockingham County

Jake Kuchmaner             Marvin Ridge

Alex Leshock                   Marvin Ridge

Jason Cornatzer              Marvin Ridge

Matt Absher                     Kings Mountain

Tyler Keenan                    Cleveland

Ryan Flores                      Cleveland

Logan Whitaker                Ledford

Owen White                      Carson

Bryse Wilson                    Orange

Brad Debo                         Orange

Ike Freeman                      East Rowan

Austin Love                       West Rowan

John Owen                        East Rowan

Carter Williams                 Northeast Guilford

Topher Grant                     Southern Lee

Nick Hebert                       Chapel Hill

Johnathan Carlyle            West Brunswick

Kevin Powers                    West Brunswick

Kyle Davis                         Charles B. Aycock

Andrew Robinson             Eastern Guilford 

Jacob Williamson             Hunt

Jake Thomas                    Lee County

3A Player of the Year - Bryse Wilson - Orange High School

 

2016 NCBCA Class 2A All State Team

Justin Bullock South       Granville High School

Kevin Robinson                Bunker Hill High School

Jarratt Mobley                   SouthWest Edgecombe High School

Holden Laws                     South Granville High School

Spencer Shifflett               South Granville High School

Nick Beaver                       Parkwood High School

Josh Johnson                   Reidsville High School

Noah Johnson                  Reidsville High School

Seth Thorndyke                Fairmont High School

Cole Lovin                        Fairmont High School

Spencer Brickhouse        Bunn High School

Davie Morgan                   Bunn High School

Ethan Stewart                  East Rutherford High School

Kendall McGowan           East Rutherford High School

Reece Oliver                    East Rutherford High School

Doulton Anderson          West Davidson High School

Chase Chandler              North Surry High School

Kendal Tucker                 North Surry High School

Blake McLean                 North Johnston High School

Steven Worley                North Johnston High School

Sam High                         West Lincoln High School

Dalton Brooks                West Lincoln High School

Alec Burleson                 East Lincoln High School

Jacob Oxendine              St. Pauls High School

Nick Horvath                   Roanoke Rapids High School

Colby Warren                  Roanoke Rapids High School

Caleb Webster                Randleman High School

Trevor Clemons              Randleman High School

Bailey Welch                   Randleman High School

Zac Kemp                        Randleman High School

2A Player of the Year – Justin Bullock - South Granville High School

 

2016 NCBCA Class 1A All State Team

Jacob Faulkner                Franklin Academy

Lucas Wier                       Franklin Academy

Robbie Robledo               Walkertown

Tyler Smith                       East Surry

Noah Eaker                      Cherryville

Tyler Sanders                  Cherryville

Randall Long                   Cherryville

Austin Treadway             Cherryville

Sawyer Lee                      South Stanly

Vance Deese                    South Stanly

Trey Lisk                          South Stanly

Jarrod Swaringen           South Stanly

Will Rouse                       Spring Creek

Tyler Beyel                       Camden

Drew Lathem                   Camden

Will Moore                        North Stanly

Holden Davis                   North Stanly

Chase Vaden                   North Stokes

Jake Chesnet                   North Stokes

Aaron Beasley                 Voyager Academy

Tanner Flowers                Princeton

Matt Daughtry                  Princeton

Mackenzie Gore               Whiteville

Brooks Baldwin               Whiteville

Joey Curry                       Murphy

Corey Sherrod                 Tarboro

Michael Stroman             Trask

Justin Greene                  Mitchell

Justin Burleson               Mitchell

Luke Tipton                     Mitchell

1A Player Of The Year  -  Mackenzie Gore  - Whiteville High School

 

2016 NCBCA Baseball NCISAA All State Teams

2016 NCISAA 1A Baseball All State Team
1. Zarion Sharpe / Oakwood School
2. Daniel Wilkerson / Kerr Vance Academy
3. Jarrett Harrell / Lawrence Academy
4. Tyler Jones / Lawrence Academy
5. Jackson Carriere / Oakwood School
6. Jabe Montgomery / Kerr Vance Academy
7. Mitch Turnage / Wayne Country Day School
8. BJ Lomax / Statesville Christian School
9.  Austin Goins / Oakwood School
10. Chance Chavis / Northwood Temple Christian Academy
11. Cedric Kirby / Greenfield School
12. John Strickland / Wayne Country Day School
13. Jake Taylor / Greenfield School
14. Luke Taylor / Greenfield School
15. Will Cooke / Oakwood School

2016 NCISAA 2A Baseball All State Team
1. London Roupp / Faith Christian School
2. Zaccaeus Rasberry / Arendell Parrott Academy
3. Seth Morgan / Northside Christian Academy
4. Connor Bright / Arendell Parrott Academy
5. Braxton Varnell / Faith Christian School
6. Will Shields / Westchester Country Day Schohol
7. Logan Collie / Asheville Christian Academy
8. Reid Johnston / Rocky Mount Academy
9. Alec Huffstickler / Northside Christian Academy
10. Drew Epling / Calvary Baptist Day School
11. Tyrese Hearst / Westchester Country Day
12. Jeremiah Foster / Westchester Country Day
13. Luke Mills / Faith Christian School
14. Tommy McCollum / Calvary Baptist Day School
15. Hunter Johnson / Freedom Christian Academy

2016 NCISAA 3A Baseball All State Team
1. Carter King /  Rabun Gap School
2. Will Fleming /  Christ School
3. Colin Geier /  Metrolina Christian Academy
4. James Decker /  Metrolina Christian Academy
5. George Carroll /  Providence Day School
6. Drew Donathan /  Charlotte Christian School
7. Trent Alley /  Charlotte Country Day School
8. Cole Lippincott /  Cannon School
9. Will Madairy /  Providence Day School
10. Brody Lawson /  High Point Christian Academy
11.  Patrick Bailey /  Wesleyan Christian Academy
12. Dylan Wilkinson /  High Point Christian Academy
13. Riley Isenhour /  Wesleyan Christian Academy
14. Luke Gesell /  High Point Christian Academy
15. Brandon Stephens /  Wake Christian Academy

 

2015 4A All State

1.  Cameron Brantley - Ardrey Kell

2.  Aaron Pilkington - Ardrey Kell

3.  Kobe Phillips - Butler

4.  Bryant Packard - DH Conley

5.  Camden Williamson - Dudley

6.  Austin Harris - Fuquay-Varina

7.  Kier Meredith - Glenn

8.  Drew Ober - Hough

9.  CJ White - JM Robinson

10. Josh Ladowski - Lake Norman

11. Andrew Papp- Leesville Road

12. Jack Conley- Leesville Road

13. Tommy Bullock - Mooresville

14. Spencer Smith - Northern Durham

15. Andrew Moritz - Providence

16. Jake Holtzapple - Providence

17. Logan Welch - RJ Reynolds

18. Bailey Steed - Southeast Guilford

 

2015 4A Honorable Mention

 

19. Dean Looney - Butler

20. Tate Pennington - Butler

21. Caleb Bissette - Fuquay-Varina

22. Justin Williams - Independence

23. Zach Little - Lake Norman

24. Alex Royalty - Milbrook

25. Anthony Fucci - Mooresville

26. Colin Schmid- New Bern

27. Colby Vance - Pine Forest

28. Austin Leonard - Providence

29. Andrew Fishel- Providence

30. Logan Harris - South View
31. James Jacobs - South View
32. DJ Artis - Southeast Guilford

 

4A Player of the Year

Josh Hiatt - Providence



2015 3A All State

1.   Bobby Hampton - CB Aycock

2.   Tyler Keenan - Cleveland

3.   Matt Bridges - Crest

4.   Bradley Keller - Crest

5.   Brandon Winstead - Fike

6.   Colton Henthorne - Hibriten

7.   Alston Scott - Lee

8.   Bryse Wilson - Orange
9.   Caleb Baucom – Piedmont

10. Angel Zarate - Rockingham County

11. Logan Hales - Terry Sanford

12. Justin Walke - Terry Sanford

13. Sam Zahran - Terry Sanford

14. Danny Wilson - Topsail

15. Clark Cota - Topsail

16. Tyler Vaughn - Triton

17. Brandon Riley - Walter Williams

18. Blake Deatherage - Western Alamance

 

2015 3A Honorable Mention

 

19. Kyle Cagle - AC Reynolds

20. Cory Watt - AC Reynolds

21. David Daniels - Fike

22. Michael Horrell - Ledford

23. Brad Debo - Orange

24. Thomas Tatham - Pisgah

25. Jake Madole - Topsail

 

3A Player of the Year 

Max Wotell - Marvin Ridge



2015 2A All State

1.   Chris Cox - East Lincoln

2.   Noah Linhart - Hendersonville

3.   Justin Sparks - Hendersonville

4.   Kyle Hawley - Midway

5.   Donell Donell - North Lenior

6.   Luke Jackson - North Lenior

7.   Nick Wilson - North Surry

8.   Tyler Sutton - North Pitt

9.   Trevor Clemons - Randleman

10. Ty Adcock - South Granville

11. Juston Bullock - South Granville

12. Justin Brown - South Granville

13. Cal Raleigh - Smoky Mountain

14. Justin Freeman- West Davidson

15. Will Smith - West Stanley

16. Hunter Martin - West Stanley

17. Evan Adams - Wilkes Central

18. Caleb Webster - Randleman


2A Player of the Year

Matthew Barefoot - Midway
 


2015 1A All State

1. Tyler Beyel - Camden County

2. Hunter Jackson - Cherryville

3. Alston Mosteller - Cherryville

4. Randall Long - Cherryville

5. Daniel Brinegar - Elkin

6. Justin Greene - Mitchell

7. Luke Tipton - Mitchell

8. Nathan Gardner - Perquimans County

9. Parker Brann - Roxboro Community

10. Sawyer Lee - South Stanley

11. Vance Deese - South Stanley

12. Allen Coor - Spring Creek

13. Chad Spurgeon - Spring Creek

14. Kiki Kornegay - Voyager

15. Austin Garrett - Walkertown

16. Gavin Herring - Wallace-Rose Hill

17. Turner Brown- Whiteville

18. Connor Grainger - Whiteville


1A Player of the Year

MacKenzi Gore - Whiteville

 

 

2014 4A All State

1.  Rian Haire - South Caldwell

2.  Riley Smith - Alexander Central

3.  Doug Norman - Ardrey Kell

4.  Ryder Ryan - North Mecklenburg

5.  Braxton Davidson - T.C. Robeson

6.  James Hickes - Independence

7.  Alex Vanderstock - West Forsyth

8.  Mason Striplin - Glenn

9.  Zach Canada - Southeast Guilford

10. Steven Oakley - Jordan

11. Connor Baldy- Sanderson

12. Brett Clark- Clayton

13. Brett Daniels - Fuquay-Varina

14. Chandler Seagle - New Bern

15. Danile Oxendine - Lumberton

16. Tyree Johnson - New Hanover

17. Trey Jacobs - Southview

18. Brian Miller - Millbrook

19. Alex Royalty - Millbrook

20. Gunner Deal - Millbrook

21. Colson Everett - Northwest Guilford

22. Aaron Pilkington - Ardrey Kell

23. Zack Featherstone - Ardrey Kell

24. Matt Ball - Providence

25.Tommy DeJuneas - Providence

26. D.J. Burt - Fuquay-Varina

27. Michael Bates - West Forsyth

28. Thomas Yoder - Green Hope

29. Cam Johnson - Wake Forest

30. Daniel Duloney - Sanderson
31. Shane Shepard - Ashley
32. Troy Maslowski - Green Hope
33. Logan Welch - RJ Reynolds
34. Brighton Hudson - Garner
35. Stephen Pitarra - Green Hope
36. Jordan Bissette - Fuquay-Varina
37. Kory Behenna - Riverside
38. Justin Baker - Hough
39. Andre Moritz - Providence
40. Triston Glover - Independence
41. Bailey Sugg - Rose
42. Brad Brown - Richmond
43. Nick Ballard - Richmond
44. Devin Sweet - Southeast Guilford
45. Jake Whittingham - Butler
46. Josh Maciejewski - Panther Creek

 


2014 3A All State

1.   Storm Edwards - West Henderson

2.   Mason Fox - Pisgah

3.   Alex Destino - North Buncombe

4.   Bryce Hensley - A.C. Reynolds

5.   Mason Smith - North Gaston

6.   Alex Bivins - Burns

7.   Jordan Fulbright - Fred T. Foard

8.   Brett Pope - West Iredell
9.   Michael Caldwell – East Rowan

10. Connor Johnson - East Rowan

11. David Kuchmoner - Marvin Ridge

12. David Nash - Piedmont

13. Ryan Hedrick- Southern Guilford

14. Hunter Morgan - Northern Guilford

15. Brock Deatheridge- Western Alamance

16. Bradley Debo - Orange

17. Bryce Wilson - Orange

18. Stephen Scott - Cardinal Gibbons

19. Andrew Hendrickson - Terry Sanford

20. Trent Fennel - Triton

21. Joe Johnson - South Johnston

22. Houston Hamilton - Triton

23. Charlie Vaughn - Fike

24. Bobby Hampton - C.B. Aycock

25. Trent Hansley - Topsail

26. Clark Cota - Topsail
27. Ryan Thompson - Jacksonville
28. Ethan Horne - Richlands
29. Corey Sikes - Piedmont
30. Julian Smith - Cox Mill
31. Bradley Keller - Crest
32. Luke Robinson - Eastern Guilford
33. Blake Deatheridge - Western Alamance
34. Tanner Muse - Southpoint


2014 2A All State

1.   Chandler Simmerson - West Davidson

2.   Taylor Powell - Draughn

3.   Landon Latchworth - North Lenoir

4.   Colton Chapman - Bunker Hill

5.   Chance Leggett - Fairmont

6.   Wes Brady - Polk County

7.   Tripp Hamrick - East Rutherford

8.   Aaron Rudisell - Maiden

9.   Austin Staley - Wilkes Central

10. Justin Sparks - Hendersonville

11. Sam Linn - Hendersonville

12. Tyler Adcock - South Granville

13. Hunter Thompson - South Granville

14. Kyle Hawley- Midway

15. Matthew Barefoot - Midway

16. Ryan Ross - Mount Pleasant

17. Spencer Brickhouse - Bunn

18. Christian Sledge - Bunn

19. Jacob Washer - West Stokes

20. Jake Ashorn - Farmville Central

21. Jordan Eckard - Bunker Hill

22. Shelton Perkins - North Brunswick

23. Evan Voliva - Currituck
24. Tanner Routh - Randleman
25. Jackson Koenig - Providence Grove
26. Caleb Webster - Randleman
27. Tyler Smith - North Lenoir
28. Taylor Calcutt - Midway
29. Spencer Brown - Carrboro
30. Cal Raleigh - Smokey Mountain
31. Luke Clark - Midway



2014 1A All State

 

1. Parker Brann - Roxboro Community

2. Jaren Winstead - Roxboro Community

3. Chad Sykes - Voyager

4. Justin Lindquist - Granville Central

5. Zack Almond - North Stanly

6. Justin Crump - Albemarle

7. Brian Blanton - Catawba

8. Nate Gardner - Perquimans

9. Tyler Marion - East Surry

10. Scott Meredith - East Surry

11. Zack Pait - Whiteville

12. Mckenzie Gore - Whiteville

13. Kyle Leggett - Riverside

14. Christian Hilty - Lincoln Charter

15. Austin Easter - Alleghany

16. Noah Poteat - Rosman

17. E. J. Jenkins - West Columbus

18. Turner Brown- Whiteville

19. Hunter Coates - Voyager

20. Kiki Kornegay - Voyager

21. Reid Howell - Rosewood

22. Joseph Lewis - East Carteret

23. Ryan Arthur - Northside

24. Zac Brown - West Stanly
25. Emmett Herring - Wallace-Rose Hill
26. Trey Page - North Duplin
27. Alston Mosteller - Cherryville
28. Tyler Polsgrove - Avery County
29. Brad Bennett - Pamlico
30. Dillon Zachery - Rosman
31. Lathan Christian - Camden County
32. Ethan Reep - Highland Tech
33. Hunter Wolfington - Walkertown

 

 

2013 4A All State

1.  Tyler Hardee - Sanderson

2.  Brian Nobles - Millbrook

3.  Daniel Dulaney - Sanderson

4.  Drew Beaver - North Davidson

5.  Brighton Hudson - Garner

6.  Justin Carroll - West Johnson

7.  Ryder Ryan - North Mecklenburg

8.  Devin Sweet - SE Guilford

9.  Bryan Sammons - Hoggard

10. Joe Ingle - Terry Sanford

11. Nathan Arp - Terry Sanford

12. Bub DeLuca - Riverside

13. Wood Myers - Jordan

14. Adam Swim - Northwest Guilford

15. Scudder - East Forsyth

16. Nick Bullard - Richmond County

17. Bradley Brown - Richmond County

18. Earl Oliver - South Mecklenburg

19. Harris Yett - South Mecklenburg

20. Logan Koch - South Mecklenburg

21. Garrett Suggs - Fuquay-Varina

22. Brett Daniels - Fuquay-Varina

23. Brian Fortier - Holly Springs

24. Thomas Yoder - Green Hope

25. Logan Redmond - Olympic

26. Ryder Jones - Watauga

27. Ivan Acuna - Hopewell

28. Logan Sherer - East Mecklenburg

29. Parker Johnson - T.C. Roberson

30. Braxton Davidson - T.C. Roberson
31. Zach Garrison - Northern Durham
32. D.J. Burt - Fuquay-Varina

 

4A Player of the Year

Ryder Jones - Watauga



2013 3A All State

1.   Alex Destino - North Buncombe

2.   Nick Debo - Orange

3.   Adam Pate - C.B. Aycock

4.   Zach Littell - Eastern Alamance

5.   Brock Deatheridge - Western Alamance

6.   Tanner Bigham - Northwest Cabarrus

7.   Davis Kirkpatrick - D.H. Conley

8.   T.J. McDonald - Gray's Creek
9.   Markel Jones – West Brunswick

10. Ryan Hedrick - Southern Guilford

11. Chandler Taylor - West Brunswick

12. Robbie Thorburn - Cardinal Gibbons

13. Alex Bostic - Weddington

14. Matt Boyd - D.H. Conley

15. Nick Hastings - Crest

16. Jon Evans - Orange

17. Daniel Calabria - Weddington

18. Sean Collins - Weddington

19. Bryant Packard - D.H. Conley

20. Aaron Biggerstaff - South Point

21. Derek Perry - South Point

22. Ethan Carpenter - Burns

23. Tyler Stroupe - East Davidson

24. Evan Voliva - Currituck

25. Jake Barbee - Hickory Ridge

26. Cameron Crisp - West Henderson

 

3A Player of the Year 

TBD – TBD



2013 2A All State

1.   Justin King - Northwood

2.   Robert Straughn - Northwood

3.   Andrew Webster - Northwood

4.   Mark Carraway - East Carteret

5.   Casey Golden - Jordan-Matthews

6.   Easton Welch - Randleman

7.   Clay Lochman - Roanoke Rapids

8.   Colby Barnette - Piedmont

9.   Cameron Price - Piedmont

10. Cory Sykes - Piedmont

11. Parker Kelly - First Flight

12. Brian Bauk - Salisbury

13. Clark Cota - Topsail

14. Jared Strange - North Brunswick

15. Shelton Perkins - North Brunswick

16. Kevon Perkins - North Brunswick

17. Jason Hood - Whiteville

18. Alex Britt - Fairmont

19. Chance Leggett - Fairmont

20. Hunter Harvey - Bandys

21. Chase Ssunders - Wheatmore

22. Austin Capp - Providence Grove

23. Chris Perry - North Pitt

 

2A Player of the Year

Cameron Price - Piedmont
 


2013 1A All State

1. Chase Poplin - South Stanly

2. Austin Smith - South Stanly

3. Jordan Starnes - South Stanly

4. Russ Weiker - South Stanly

5. Chad Sykes - Voyager

6. Loy Stone - Voyager

7. Hunter Coates - Voyager

8. Mark Carraway - East Carteret

9. Matt Wisniewski - Riverside

10. Mathen Ange - Riverside

11. Zack Wall - Hayesville

12. Cody McKenzie - West Montgomery

13. Taylor Calcutt - Midway

14. Kyle Hawley - Midway

15. Luke Clark - Midway

16. J.P. Padgett - Dixon

17. Samuel Lin - South Hendersonville

18. Trent Watkins - Franklin Academy

19. David Scoggins - Lincoln Charter

20. Drew Wilson - East Surry

21. Justin Sparks - Hendersonville

22. Zach Burkes - Chatham Central

23. Hunter Hamilton - West Montgomery

24. Tim Carter South Roberson


1A Player of the Year

Chase Poplin - South Stanley


2012 4A All State

1.  Trevor Pence - New Bern - POY Mideastern

2.  Matthew Parrish - West Johnson - POY Greater Neuse

3.  Curt Britt - Scotland - POY Southeastern

4.  Wood Myers - Jordan - POY PAC-6

5.  Will Gilbert - Green Hope - POY Tri-Nine

6.  Vance Vizciano - Wakefield - POY Cap Eight

7.  Tommy Marshall - Southern Alamance - POY Metro 7

8.  Matt Orth Southwest - Guilford - POY Piedmont Triad

9.  Corey Randall - Davie County - POY Central Piedmont

10. Trent Thornton - Ardrey Kell - POY Southwestern

11. Mike Herbert - Providence - POY Southwestern

12. Ryan Ryder - North Mecklenburg - POY I-Meck

13. Matt Profitt - Watauga - POY Northwestern

14. Michael Downing - Terry Sanford - POY Mid-South

15. Alex Rayburn - Durham Jordan

16. Brad Stone - Ardrey Kell

17. Landon Lassiter - North Davidson

18. Chance Shepard - Ashley

19. Keaton Haack - NW Guilford

20. Jackson Campana - Providence

21. Garrett Suggs - Fuquay-Varina

22. Corey Kimber - Dudley

23. Jimmy Boyd - Middle Creek

24. Ty Buttrey - Providence

25. Dylan Ward - East Forsyth

26. Matt Eddy - Pinecrest

27. Ryan Foster - Davie County

28. Matt Tenuta - Apex

29. Brandon Gragilla - Hough

30. Johnny Piedmonte - Hough

 

4A Player of the Year

Curt Britt - Scotland County



2012 3A All State

1.   Harry Ferrguson - Currituck - POY Northeastern Coastal

2.   Davis Kilpatrick - DH Conley - POY Coastal

3.   Jacob Page - Hunt - POY Big East

4.   Chastin Radford - North Lenoir - POY Eastern Carolina

5.   Max Shrock - Card Gibbons - POY Carolina

6.   Nick Collins - Union Pines - POY Cape Fear

7.   Scott Ellington - Williams - POY Mid State

8.   Jailyn Davis - NE Guilford - Co-POY Mid Piedmont 
9.   Jonathan Colyn – Ledford - Co-POY Mid Piedmont

10. Sean Grant - West Iredell - POY North Piedmont

11. Corey Seager - NW Cabarrus - POY South Piedmont

12. Alec Bostwick - Weddington - POY Southern Carolina

13. Tyler Chadwick Marvin Ridge POY Southern Carolina

14. Eddie Hull - Charlotte Catholic - POY Mega 7

15. Nick Triplett - Crest - POY Big South

16. Davis Hanvey Hickory POY Northwestern

17. Dustin Greene - Burns - POY South Mountain Ath

18. Colby Fox - North Buncombe - POY Mountain Ath

19. Rob Howard - Tuscola - POY WNC

20. Markel Jones - West Brunswick

21. Brody Koener - JM Robinson

22. Reily Hovis - Forest View

23. Nick Monroe - Eastern Alamance

24. Nick Debo - Orange

25. DC Arendas - Northern Guilford

26. Jeremy Schellhorn - Weddington

27. Zach Mozingo - Eastern Wayne

28. Kevin Wise - Southern Wayne

 

3A Player of the Year 

Corey Seager – Northwest Cabarrus



2012 2A All State

1.   Trent Hansley - Topsail - POY East Central

2.   Chad Briley - North Pitt - POY Eastern Plains

3.   Clay Lockamon - Roanoke Rapids - POY Northern Carolina

4.   Matt Fuhr - South Granville - POY Carolina 12

5.   Matt Lowry - North Brunswick - POY Waccamaw

6.   Alex Britt - Fairmont - POY 3 Rivers

7.   Christian Snyder - Providence Grove - POY Mid-State

8.   Dylan Richardson - Randleman - POY Pac-6

9.   Tyler Stroup - East Davidson - POY Central Carolina

10. Jake Walser - West Davidson - POY Central Carolina

11. Colby Barnette - Piedmont - POY Rocky River}

12. Addison Parrish - East Lincoln - POY Southern Piedmont

13. Hunter Harvey - Bandys - POY Catawba Valley

14. Blaine Durham - West Stokes - POY Northwest

15. Stefan Susi - Wilkes Central - POY Mountain Valley

16. Roberto Taft - Polk - POY Western Highlands

17. Hunter Donaldson - North Henderson POY WNC Athletic

18. Hunter Smith - Surry Central

19. Cameron Tekker - Cuthbertson

20. John Mangum - Cuthbertson

21. Ridge Beheler - East Rutherford

22. Lucas Owens - East Rutherford

23. Bryant Battle - North Pitt

24. Chance DuCharme - First Flight

25. Joel Booker - Polk

26. Andrew Webster - Northwood          

27. Zack Cooper - South Granville

28. Cody Trogdon - Randleman

29. Easton Welch - Randleman

30. Hunter Smith - Whiteville

31. Nathan Hood - Whiteville

32. Kyland Tyler - Whiteville


2A Player of the Year

Matt Lowry - North Brunswick
 


2012 1A All State

1. Terrence Jackson - Creswell - POY Tideland

2. Austin Freese - Perquimans - POY Four Rivers

3. Jonathan Hayes - Gates County - POY Tar-Roanoke

4. Austin Benson - Southwest Onslow - POY Coastal Plains

5. Matt Sugg - Ayden-Grifton - POY Carolina

6. Chad Sykes - Voyager Academy - POY Carolina 12

7. Stephen Wallace - South Stanley - POY Yadkin Valley

8. Zach Wall - Hayesville - POY Smoky Mtn.

9. Jacob Rhodes - Hiwassee Dam - POY Smoky Mtn.

10. Jackson Reister - Mitchell - POY Western Highland

11. Russ Weiker - South Stanley

12 Grayson Short - South Stanley

13. Jordan Starnes - South Stanley

14. Samuel Linn - Hendersonville

15. J. P. Lisk - South Stanley

16. Will Sheppard - West Wilkes

17. Hunter Hamilton - West Montgomery

18. Cody McKenzie - West Montgomery

19. Loy Stone - Voyager Academy

20. Brett Godwin - Midway

21. Riley Baggett - Midway

22. Brandon Marsh - Northside

23. Hunter Early - Manteo

24. J. P. Padgett - Dixon

25. Matt Rouse - Dixon

26. Will Gurganus - Riverside

27. Tyler Woodhouse-  Camden


1A Player of the Year

Stephen Wallace - South Stanley

 


 

2011 4A All State

Carlos Rodon - Holly Springs
Dylan Maples - Pinecrest
Alex Raburn - Jordan
Matt Orth - S.W. Guilford
Michael Russell - Hopewell
Jordan Ramsey - North Davidson
Travis Cook - South Caldwell
Lou Adams - South View
Jonathon Kelly - Ashley
Josh Tobias - Southeast Guilford
Will Butler - Wakefield
Brien Taylor - Harnett Central
Logan Ratledge - Ardrey Kell
A. J. Larson - Butler
Alex Ledford - T.C. Robeson
Carson Bryant - T.C. Robeson
Alex Jensen - Charlotte Catholic
Jordan Newsome - Weddington
Brett Austin - Providence
Curt Britt - Scotland County
Chris McCue - Ardrey Kell
Coley Thompkins - Hoggard
Jake Fincher - Providence
Jason Creasey - Clayton
Justin Manning - Holly Springs
Matt Soiter - New Bern
Charlie Herring - J.H. Rose
Luke Dunlap - East Forsyth
Dillon Frye - Lee County

4 A Player of Year 
Carlos Rodon
 - Holly Springs


2011 3A All State

Parker Lamm - Hunt
Benton Moss - Rocky Mount
Jeffrey Springs - South Point 
Seth Bresseale - Union Pines
Peter Owens - Chapel Hill
Jordan Deloatch  -DH Conley
Zach Mozingo  - Eastern Wayne
Ryne Rush - Ashboro
Brody Koerner - JM Robinson
Nick Monroe - Eastern Alamance
Sean Grant - West Iredell
Alex Jensen - Charlotte Catholic
Jordan Newsome - Weddington
Josh Vales - Currituck
Brian Hardy - North Lenoir
Cory Seager - Northwest Cabarrus
Colby Fox - North Buncombe
Kevin Wise  Southern Wayne
Jon Taylor - CB Aycock
Garrett Brown - Erwin
Spencer Wiles - South Point
Dylan Baker - West Henderson
Chastin Radford - North Lenoir
John Edwards - Jacksonville
Luis Paula - Northeast Guilford
Damon Hoggard - West Carteret
Pete Guy - Ledford

3A Player of the Year  
Jeffrey Springs
 - South Point


2011 2A All State

J.D. Chaplain - Owen
Derek Deaton - East Rutherford
Eddie Hawkins - S. Lenoir
Gary Ferguson - West Davidsom
Dylan Richardson - Randleman
Jeremy Null - Burke
Clay Lockaman - Roanoke Rapids
Wes Sowers - Greene Central
Peter Hendel - Cuthbertson
Brandon Warren - Hertford County
Zach Cooper - South Granville
Tucker Coward - Eastern Randolph
Caleb Brawley - Forbush
Justin Leatherwood - Pisgah
Kevin Van Asch - West Stanly
Josh Cochran - West Stanly
Matt Ashorn - Farmville Central
Steven Linkous - North Brunswick
Gus Fesperman - North Stanley
Chip Helton - East Rutherford
Lucas Owens - East Rutherford
Brad Elwood - Piedmont
Joel Booker - Polk County
Roberto Taft - Polk County
Evan Dixon - Northwood
Jacob Shepherd - Bunker Hill
Saquan Johnson - East Bladen
Parker Hills - East Lincoln
Wiley Jackson - East Duplin
Curtis Linthicum - Randleman

2A Player of the Year  Not Awarded


2011 1A All State

David Cook - Plymouth
Dustin Spruill - Perquimans
Conner Cope - Hendersonville
Eric Kalbfleisdh - North Stokes
Thomas Bess - Cherryville
Rookie Davis - Dixon
Justin Coker - Murphy
Zack Wall - Hayesville
Houston Barnes - East Columbus
Derrick Bracey - East Columbus
Timothy Carter - South Robeson
Tyler Stotler - West Wilkes
John Roper - Cherokee
Dylan Hastings - Cherryville
Russ Weiker - South Stanly
Steven Wallace - South Stanly
Landon Fraley - South Stanly
Corey Dick - Albemarle
Jordan Farthing - Midway
Ethan Creed - Elkin
Matt Mauldin - North Rowan
Lee Patillo - Swain County
Caleb Whitley - Williamston

1A Player of the Year 
Russ Weiker
- South Stanly 

back

Copyright 2012-18. North Carolina Baseball Coaches Association. All Rights Reserved.

Site created by My Creative Team, Inc.